Wybieramy praktyczną i ładną narzutę na łóżko.
Szukasz sposobu na nadanie wyjątkowego charakteru Twojej sypialni? Znudził Ci się jej dotychczasowy wystrój, ale nie stać się na gruntowny remont? Co zrobić, by odświeżyć wnętrze bez ponoszenia wysokich kosztów? Wystarczy zainwestować w kilka stylowych dodatków. Jednym z nich może być narzuta na łóżko, która łączy w sobie zarówno element estetyczny, jak i praktyczny.
Ci, którzy mieli już kiedyś okazję wybierać narzutę do swojej sypialni, zgodzą się, że nie jest to łatwe zadanie. Kapa musi bowiem pełnić kilka podstawowych funkcji, a oprócz tego powinna pasować stylistycznie do aranżacji pokoju.
![]() | Po pierwsze, funkcjonalność W codziennym, porannym rozgardiaszu trudno znaleźć kilku minut na estetyczne posłanie łóżka. Często zdarza się, że pościel przez cały dzień leży w nieładzie, na widoku wszystkich domowników, a być może nawet niespodziewanych gości. Jak tego uniknąć, nie poświęcając zbyt dużo czasu na dokładne ścielenie łóżka i chowanie pościeli? Najlepszym rozwiązaniem jest narzuta, dzięki której jednym ruchem przykryjemy wszystko to, co na widoku nie powinno zostać.Jednak żeby spełniała ona swoją podstawową funkcję musi mieć odpowiedni rozmiar. Jak go dobrać? To proste. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami. |
Najprostszą opcją jest kupienie kapy, która będzie sięgać do podłogi. Zakrywa ona całe łóżko, a jej ułożenie sprowadza się do zarzucenia na pościel. Wybranie odpowiedniego jej rozmiaru należy zacząć od dokładnego zmierzenia łóżka, jego szerokości, długości i wysokości – od górnego krańca materaca do samej ziemi. |
Bardziej wymagający mogą poświęcić ścieleniu łóżka więcej czasu. Zawijając krańce narzuty pod materac wyeksponujemy ramę łóżka, a przy okazji uzyskamy elegancki wygląd sypialni, niczym w pięciogwiazdkowym apartamencie. Narzuta, która ma być wkładana pod posłanie musi mieć inne wymiary niż ta narzucana na łóżko. Materiał powinien być mniejszy, bo w przeciwnym razie będzie się nieestetycznie marszczył. Na przykład, przy materacu o szerokości 90 cm, długości 200 cm, wysokości 20 cm – minimalny rozmiar narzuty to 150 cm (90+20+20+20 cm na zakładkę) na 230 cm (200+20+10 cm na zakładkę). | ![]() |
Mat czy połysk, bawełna czy satyna?
Na jaki materiał się zdecydować? Jeśli narzuta będzie używana w pokoju, który pełni dodatkowe funkcje poza sypialną, np. u dzieci, należy znaleźć jak najbardziej wytrzymałą powłokę, która się nie mechaci, nie przeciera i nie zniszczy jej wielokrotne pranie. Tutaj najlepiej sprawdzą się tkaniny w całości wykonane z akrylu lub poliestru bądź z ich dodatkiem. Materiały te łatwo się układają, są wytrzymałe, szybko schną i nie trzeba ich prasować.
Jeśli jednak z dystansem podchodzicie do sztucznych materiałów, to rynek tekstylny oferuje również wiele rodzajów tkanin ekologicznych. Narzuty z wełny, bawełny bądź lnu są naturalne, przyjemne w dotyku. Problemem może być jednak konieczność ich częstego prania i prasowania, które nie tylko jest czasochłonne, ale również szybko niszczy tkaniny.
Popularną opcją jest również satyna. Wbrew niektórym opiniom, charakteryzuje się funkcjonalnością i wygodą w użyciu. Pranie i prasowanie nie sprawi Wam większego problemu. Jeśli jednak posiadamy również satynową pościel, narzuta będzie się niestety z niej zsuwać. Aranżując sypialnię musimy uwzględniać tego typu aspekty.
Ozdoba łóżka i całej sypialni
Pamiętajmy, że prócz funkcji praktycznych, narzuta stanowi przede wszystkim dekorację łóżka i całej sypialni, dlatego powinna być doskonałym dopełnieniem wystroju pokoju. To jak zaaranżujemy wnętrze zależy tylko od nas.
Jeśli chodzi o wzory i kolory narzut, to panuje pełna dowolność. Możemy zdecydować się na naturalne tkaniny, jak len i bawełna, oraz stonowaną kolorystykę pasującą do sypialni klasycznych i zarazem nastrojowych. Odważniejszym natomiast polecamy połyskliwe tkaniny, cekiny, złoto lub zmysłowy fiolet i srebrzyste szarości, które nadadzą elegancji i pikanterii naszej sypialni. Ciekawym rozwiązaniem jest także zgranie materiału narzuty z zasłonami, ewentualnie baldachimem. Mogą, ale nie muszą być z tej samej tkaniny. Wystarczy ujednolicona tonacja, faktura, ewentualnie wzór.