Urządzamy domowe biuro - porady i pomysły
Z roku na roku coraz więcej (szczególnie młodych) osób zaczyna pracę w domu – pracując zdalnie czy też zakładając własną działalność gospodarczą lub co zdarza się jeszcze częściej – przenosi część obowiązków z pracy do domu. Jedna i druga sytuacja ma oczywiście swoje zalety i wady oraz niejako zmusza nas do stworzenia w domu odrębnej przestrzeni, by móc tę pracę bezproblemowo wykonać. Wydzielony kącik biurowy powinien być praktyczny, sprzyjać skupieniu, koncentracji, kreatywności i co oczywiste – być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Najważniejsze, by znalazło się tam miejsce na biurko, krzesło, oświetlenie i przestrzeń na dokumenty.
Wybieramy miejsce
![]() |
Zaczynając tworzenie przestrzeni do pracy pierwszym krokiem powinien być odpowiedni wybór miejsca. Niewielu z nas uda się wydzielić całe i oddzielne pomieszczenie, dlatego ważnym jest, by wybrany w przestrzeni domu lub mieszkania kąt spełniał najważniejsze funkcje. Powinien być on w miejscu jak najbardziej zacisznym, mało uczęszczanym przez innych lokatorów, bokiem lub przodem do okna. Jeśli to możliwe unikajmy sypialni, która powinna służyć i kojarzyć się z miejscem wypoczynku. W przypadku potrzeby dużej ciszy – oddzielmy miejsce mini-biura regałem lub kotarą, a gdy totalnie brakuje nam miejsca, wydzielmy półkę w zamykanej szafie (np. typu komandor) i to właśnie tam stwórzmy idealną przestrzeń do pracy.
![]() | ![]() |
Wygodne biurko i krzesło
![]() |
To dwie najważniejsze rzeczy, które musimy odpowiednio wybrać projektując nasze miejsce pracy. Częstym pytaniem, które pojawia się podczas wyboru biurka jest – jaki blat powinno ono mieć? Odpowiedź się jest prosta – jeśli do pracy potrzebujemy tylko laptopa i ewentualnie notatnik wybierzmy biurko z małym blatem, jeśli chcemy na biurku mieć miejsce na wszystkie drobiazgi, segregatory czy małe półki na dokumenty – wybierzmy duży blat. Krzesło z kolei powinno być nie tylko wygodne, ale też zapewniać podparcie dla kręgosłupa. Przy wyborze zwróćmy uwagę na regulację wysokości siedziska, regulowane podłokietniki i oparcie oraz niezbyt głębokie siedzisko. Pamiętajmy, że zgodnie z zasadami ergonomii siedząc swobodnie przy biurku: zgięcie łokci powinno wynosić 90 stopni, stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a zgięcie w kolanach powinno mieć kąt prosty.
![]() | ![]() |
Odpowiednie oświetlenie
![]() |
Lampa znajdująca się na biurku powinna mieć skierowany strumień światła na dokładnie określony fragment powierzchni biurka i jasno oświetlać przedmioty (jednak nie jaśniej niż monitor), na które pada nasz wzrok (przede wszystkim klawiaturę, myszkę i notatnik). Światło powinno znaleźć się w odległości 35-50 cm od blatu. Zwróćmy również uwagę, by światło nas nie raziło, lamka była odpowiednio ustawiona – w przypadku, gdy jesteśmy praworęczni – po lewej, a jeśli leworęczni – odwrotnie.
Kreatywne rozwiązania
![]() |
Organizując miejsce nie bójmy się również kreatywnych rozwiązań – jeśli ściana nad naszym biurkiem jest pusta, pomalujmy ją specjalną farbą, dzięki której będziemy mogli wieszać na nią kartki z ważnymi sprawami za pomocą magnesów lub malować po niej kredą. Możemy również zawiesić tam ulubiony plakat czy obraz, dzięki któremu zaznamy krótkiego relaksu w przerwie od pracy. Wykorzystajmy też przestrzeń dookoła biurka stawiając tam szafkę, do której schowamy dokumenty lub drobiazgi, które nie są nam bezpośrednio potrzebne podczas pracy. Pamiętajmy też o kolorach: niech w kąciku pracy dominuje biel (lub ogólnie pastele), która uspokaja i pozwala zebrać myśli oraz szarości i zielenie, które poprawią koncentrację, nie męczą wzroku i likwidują napięcie.
Tworząc swoje domowe biuro kierujmy się przede wszystkim własnymi potrzebami. Domowe biuro lub mini-biuro powinno sprzyjać naszej pracy, a w miejscu tym powinniśmy czuć się po prostu dobrze, by czas pracy mijał kreatywnie, przyjaźnie i miło.