Savoir-vivre przy stole – siadamy do kolacji
Już za kilka dni wraz z naszymi rodzinami usiądziemy przy wigilijnym stole. Boże Narodzenie to szczególny czas, który często spędza się w dużym gronie bliskich osób. Dzisiejszy wpis poświęcimy zasadom sadzania gości. Nie tylko przy Wigilii, ale przy każdej okazji, w której zależy nam na zachowaniu zasad savoir-vivre’u.
Nie pozwól decydować przypadkowi
Losowe zajęcie miejsc przez gości może skończyć się zepsuciem świątecznego nastroju. Stanie się tak na przykład wówczas, gdy obok siebie siąść będą musiały osoby, które za sobą nie przepadają. Sympatie i antypatie to najważniejszy klucz, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu rozmieszczenia gości przy stole. Nigdy nie sadzajcie obok siebie ludzi, którzy się po prostu nie lubią.
Czy to wypada?
Nie bójcie się wskazywać miejsc gościom, ani przygotować dla nich winietek. Według zasad dobrego wychowania wskazywanie miejsc przy stole jest zadaniem gospodarza. Śmiało możecie więc pousadzać swoich bliskich tak, jak sobie to zaplanujecie.
Miejsca specjalne
Gospodarze powinni zająć miejsca naprzeciw siebie – na czołach stołu. Miejsca te mogą zająć inne ważne osoby (w zależności od tego, jaka hierarchia panuje w Waszych rodzinach) mogą to być na przykład najstarsi obecni na Wigilii. Zasady dobrego wychowania wskazują, że najważniejsze są miejsca po prawej stronie gospodarzy.
Małżeństwa, narzeczeni, zakochani…
Ważną zasadą przy wskazywaniu miejsc gościom przy stole, jest sadzanie kobiet i mężczyzn na przemian. Nie powinniśmy przy tym rozdzielać par, małżeństwa mogą siedzieć naprzeciwko siebie. Zadbajmy tez o to by sąsiedzi przy stole byli w podobnym wieku, mieli wspólne tematy do rozmów.
A co z dziećmi?
Nie oszczędzajmy miejsc przy stole – nie każmy rodzicom trzymać dzieci na kolanach. Te, które radzą już sobie z samodzielnym jedzeniem powinny siedzieć między mamą i tatą. Te, które potrzebują specjalnego krzesełka sadzamy tak, by rodzic mógł je wygodnie nakarmić.
Wigilijne miejsce dla wędrowca
Tradycja pozostawiania pustego nakrycia w trakcie Wigilii to jeden z ważniejszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Choć wędrowiec zapewne nie nadejdzie, nie stawiajmy dodatkowego nakrycia na osobnym stole. Świąteczny savoir-vivre to także dbanie o tradycję.