Obrusy w ciemnych kolorach - jak je wykorzystać w stworzeniu dekoracji stołowej
Czerń i ciemne kolory w stołowych stylizacjach – elegancja czy ekstrawagancja?
Czerń jest barwą o wielu obliczach i różnych odsłonach. Z jednej strony elegancka, uniwersalna i ponadczasowa. W połączeniu chociażby ze złotem dodaje stylizacjom klasy elegancji, szyku, jak i odrobiny luksusu. Jest też idealnym tłem do wyeksponowania detali innych przedmiotów lub printów np. na tkaninie. Z drugiej jednak strony nierzadko kojarzy się nam ona mrocznie i przygnębiająco. Może optycznie zmniejszać przestrzeń w której dominuje, a jej nadmiar i nieumiejętne zastosowanie może wprowadzić do pomieszczenia ponury i depresyjny nastrój.
W stylizacjach stołowych natomiast to ostatnio barwa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Decydując się na nią trzeba jednak pamiętać, iż czarny kolor lub inne ciemne barwy nie mogą otrzymać głównej roli w naszej dekoracji stołu, ponieważ zmniejszymy go optycznie, będzie on wyglądał ponuro i posępnie, a nawet nieświeżo. Nie łączymy też ciemnych barw z innymi ciemnymi kolorami, przykładowo czarnego obrusu z grafitowymi serwetami i ciemnymi talerzami. Czarny obrus należy raczej potraktować jak idealną bazę do dalszej stylizacji stołu, dlatego nie można zapomnieć, iż potrzebuje ona innych jasnych kolorów - wtedy zyskamy świeżość i lekkość kompozycji stołowej, a wszystkie detale, na których nam zależy zostaną wyeksponowane.
Czerń na stole przez cały rok, czerń w święta.
Najbezpieczniejsze zestawienie to czerń i biel. Uzyskamy wtedy wprawdzie zimne, stonowane i nieco formalne połączenie, ale na pewno eleganckie i stylowe. W modowych stylizacjach te dwa kolory również stworzą zawsze klasyczny, zgrany duet. Takie połączenie to idealna harmonia. Dekorując stół można wtedy zastosować czarny obrus, białe podkładki/przekładki, białe serwety bankietowe, dekorację kwiatową z białych kwiatów, np. róż/eustomy/piwonii.
Czerń genialnie eksponuje również żywe lub nawet neonowe kolory, np. limonkowy, różowy, żółty czy oranż. Przepięknie prezentują się kolorowe tkaniny, gdzie bazą dla eksponowanego nań wzoru jest ciemne tło. Pozwala to przenieść uwagę na detale zawarte w princie i pokazać jego oryginalność i wyrafinowanie. Przykładem mogą tu być urokliwe kolorowe druki na obrusach z ogrodowymi motywami.
Czerń ma ogromny potencjał, z powodzeniem można ją zastosować również w przy okazji świątecznych stylizacji stołu, łącząc ją wtedy przykładowo ze złotem. Takie połączenie to szyk prze wielkie „S”. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko nawiążemy do charakteru tych świąt, ale dodamy naszej stylizacji przestrzeni, klasy i uroku. Czerń uszlachetni całą stylizację, idealnie wyeksponuje brokatowe motywy na tkaninie oraz wzmocni efekt elegancji i przepychu. Piękne będą do tego wszystkiego pasowały np. białe serwety bankietowe upięte w złote pierścienie, czy też złote podtalerze. Nie można również zapomnieć o pięknej centralnej dekoracji stołu, do przygotowania której zastosujemy świeże zielone gałązki różnego igliwia i brokatowe dodatki w korespondencji do looku tkaniny obrusowej. Pamiętajmy jednak, iż nadmiar złota, brak umiaru i przesada może spowodować odwrotny efekt i sprawi, że nasza stylizacja stanie się mało gustowna, pozbawiona smaku a nawet kiczowata.
Inne popularne ciemne barwy i ich stołowe połączenia
Granat to piękny i bardzo elegancki kolor. Nie tak mroczny jak czerń, ale nadal ciemny. Piękne będzie się komponował w połączeniu z bielą, popielem czy też kremem. W stylizacjach świątecznych, iskrzących brokatowymi dodatkami idealnie się sprawdzą tkaniny w złotych i jak i srebrnych kombinacjach z tą barwą, tworząc również elegancką i wytworną kompozycję stołową. Tak, jak w przypadku czerni, dobranie do ubioru stołu białych serwet bankietowych doda całości blasku, świeżości i elegancji.