Ekologiczne gospodarstwo domowe
Na pewno macie w swoim domu rzeczy, bez których moglibyście żyć. Przykładem na to, mogą być zastawy naczyń wyjmowanych z szafy tylko raz w roku, na specjalne okazje. Często też inwestujemy w rzeczy, które ładnie wyglądają na półce, bo są łanie zapakowane, przez co o wiele droższe. Warto jednak przemyśleć nasze zakupy nie tylko pod kątem tego co kupujemy, ale również tego jak kupujemy. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, na to jak ekologicznie podejść do prowadzenia gospodarstwa domowego:
1. Zacznij od zakupienia torby wielokrotnego użytku, dzięki temu zaoszczędzisz na jednorazowych torebkach sprzedawanych w sklepach. Dziś może wydawać się, że kupienie jednej to niewielki koszt, ale w skali roku koszty rosną. Zabieraj ją ze sobą zawsze wychodząc na zakupy.
2. Kanapki pakuj w plastikowe lunch boxy, dzięki temu zaoszczędzisz również na plastikowych woreczkach. Śniadanie dłużej utrzyma świeżość i będzie mniej prawdopodobne, że zostanie uszkodzone podczas transportu.
3. Kolejny temat to papierowe ręczniki. Zastanów się czy naprawdę są niezbędne w kuchni? Postaraj się ograniczyć ich używanie, zastępując materiałowymi ręcznikami kuchennymi.
4. Staraj się unikać kupowania mięs i wędlin pakowanych w pudełka, zwykle kosztują one więcej, a pudełka i tak wyrzucamy do śmieci. Mocno dyskusyjna jest też świeżość wspomnianej żywności.
5. W miarę możliwości zrezygnuj z butelkowanych soków jednodniowych itp. Korzystając z dużych opakowań więcej zaoszczędzasz, a środowisko zaoszczędza w ilości wyrzuconych przez Ciebie butelek. Np. zamiast czterech małych, wyrzucisz jedną dużą.
6. Nie kupuj najtańszych urządzeń i akcesoriów do gospodarstwa domowego. Jest duże prawdopodobieństwo, że szybko się popsują, a Ty ponownie będziesz musiała zainwestować w naprawę starego, lub zakup nowego urządzenia.
Mamy też kilka praktycznych rad:
- Nigdy nie chodź na zakupy głodna, jest duże prawdopodobieństwo, że zakupisz zupełnie niepotrzebne rzeczy.
- Planuj zakupy, wchodząc do sklepu z konkretną listą, nie skusisz się na niepotrzebne produkty.
- Planuj zakupy także pod kątem kolejnych potraw np. na cały tydzień. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie produktów.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku porad, trochę inaczej spojrzysz na swoje gospodarstwo domowe. Dzięki ich zastosowaniu będzie Ci na pewno o wiele łatwiej, ale także sporo zaoszczędzisz. Zyska również środowisko naturalne, a więc do dzieła!