Dla stęsknionych wiosny - koloroterapia
Zima powoli się kończy, a wiosna zbliża się wielkimi krokami. Faktem jest, że Polska ze swoim umiarkowanym klimatem należy do mało nasłonecznionych krajów Europy. Z tego powodu wiele osób tęskni za słoneczną wiosną i czeka na nią z utęsknieniem. Przedłużająca się zima i szarość za oknem, skłania nas do szukania energii, kolorów i optymizmu. Każdy ma swój sposób na dobry nastrój.
Jednym z nich może być koloroterapia inaczej chromoterapia. Stosowana była już w starożytności. Do dziś jest wykorzystywana w ajurwedzie – systemie medycyny indyjskiej z holistycznym podejściem do człowieka. Teorie naukowe głoszą, że kolory są rodzajem energii, odbieranym przez siatkówkę oka i stymulującym nasz układ nerwowy. Leczenie kolorem może być stosowane przez naświetlanie, jedzenie produktów w danym kolorze, kąpiel w zabarwionej wodzie, czy wreszcie przez przebywanie w pomieszczeniach posiadających określone barwy. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Lubimy się otaczać barwami, które nas uspokoją lub pobudzą do działania. Niektóre kolory kojarzą się nam z dobrymi lub złymi wspomnieniami, z różnymi emocjami i uczuciami lub z porami roku. Wiosna to głównie zielony, żółty i fioletowy, lato to niebieski jak czyste niebo lub morze, jesień to pomarańcz i żółć a zima – popiel lub czysty jak śnieg biały. Nie zawsze ten, kto lubi nosić ubrania w żywym kolorze będzie się chciał takim kolorem otaczać w domu lub w pracy. Nie wszyscy wiedzą, że koło barw dopełniających to krążek Newtona i wykorzystuje się go w medycynie niekonwencjonalnej, plastyce, stylizacji i wizażu oraz w dekoracji i urządzaniu wnętrz.
Zastosujmy terapię kolorem w naszym domu, a na pewno poczujemy się lepiej, czekając na piękną wiosnę. Możemy zacząć od kilku elementów wystroju wnętrza w odpowiedniej barwie. Kierujmy się intuicją, i nie ulegajmy bez zastanowienia modzie, bo to co proponują projektanci nie zawsze będzie pasowało do naszej osobowości, gustu i nastroju. Wprowadzając do wnętrz interesujący nas kolor możemy poszukać odniesienia w naturze. Barwy rozkwitających wiosennych kwiatów oraz intensywna zieleń i kwitnące drzewa, mogą być doskonałą inspiracją.
Radosny kolor żółty- kolor żonkili i tulipanów, kojarzony jest z mądrością. Osoby dążące do poznania, mające dużą ilość umysłowej pracy i potrzebujące zrozumienia problemu oraz logicznego osądu lub inspiracji powinny otaczać się nim w miejscu, gdzie pracują lub wypoczywają. Żółty może pomóc w podejmowaniu decyzji lub rozwiązaniu konfliktu.
![]() | ![]() | ![]() |
Szlachetne kolory fuksji, fioletowy, różowy, – charakterystyczne dla hiacyntów, krokusów, fiołków lub azalii uwolnią od stresu, i złych emocji. Sprzyjają refleksji i wyciszeniu, zwiększają poczucie bezpieczeństwa i optymizm. Wpływają też na większą tolerancję wobec siebie lub bliskich i sprzyjają wybaczaniu innym drobnych potknięć.
![]() | ![]() | ![]() |
Optymistyczny zielony to kolor wiosennego przebudzenia po długiej zimie – kolor drzew i trawy. Sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, przywraca równowagę ciała i umysłu, mocno odpręża i relaksuje. To kolor dla osób chcących odzyskać wiarę w siebie. Dzięki niemu można zyskać nową energię do podejmowania trudnych wyzwań. Osobom pracującym umysłowo zaleca się przerwy z patrzeniem na zieleń za oknem.
![]() | ![]() | ![]() |
Świetlisty biały jest kojarzony ze słońcem – białe kwiaty wiosenne to przebiśniegi i konwalie. Kolor ten kojarzony jest z czystością, ale jego kluczową rolą jest pomoc w usuwaniu negatywnych stanów emocjonalnych, a nawet rozpaczy. Rozjaśnia umysł i pomaga w dorastaniu do zmian i podjęciu trafnych decyzji. Polecany jest dla osób szukających harmonii i odskoczni od codziennych stresów.
![]() | ![]() | ![]() |
Barwy wiosennych kwiatów i drzew pomogą przy urządzaniu domu, mieszkania czy przy wyborze elementów dekoratorskich. Pamiętajmy o zasadzie dopełniania i prawidłowej kompozycji barw. Ich intensywność i ilość ma ogromne znaczenie. Koloroterapia może pomóc w pozyskaniu energii i uśmiechu w oczekiwaniu na Panią Wiosnę.